وب سایت ثابت یا وب سایت پویا؟

وب سایت ها به دو نوع مختلف ثابت و پویا تقسیم می شوند. وب سایت ثابت وبسایتی ثابت است و برای هر کاربر محتوای یکسانی را نمایش می دهد. این نوع وب سایت معمولاً بصورت اختصاصی با HTML نوشته می شود. از طرف دیگر، یک وب سایت پویا وب سایتی است که می تواند علاوه بر HTML با استفاده از برنامه نویسی پیشرفته و پایگاه داده، محتوای مختلفی را نمایش دهد و تعامل با کاربر را فراهم کند. ایجاد وب سایت های ثابت آسان تر است. در حالی که وب سایت های پویا به کار بیشتری احتیاج دارند.

وب سایت ثابت یا وب سایت پویا؟ طراحی سایت به کدام روش برای شما مناسب تر است؟

با مطالعه کامل این مقاله، می توانید تفاوت بین وب سایت ثابت و وب سایت پویا را متوجه شده و تصمیم بگیرید که کدام نوع برای شما مناسب است.

قبل از ورود به جزئیات مربوط به هر نوع وب سایت، باید درک کنید که در وهله اول اینترنت چگونه سرویس دهی به وب سایت ها را انجام می دهد. ارتباطات اینترنتی شامل یک سرور و یک مرورگر وب است.

برای برقراری ارتباط بین این دو، مجموعه ای از قوانین به نام HyperText Transfer Protocol (HTTP) استفاده می شود. به زبان ساده، مرورگر وب درخواست HTTP را به سرور منتقل می کند. سپس سرور با یک پاسخ HTTP همراه با صفحه وب درخواستی در HTML پاسخ می دهد.

وب سایت ثابت چیست؟

وب سایت های ثابت معمولاً با تعداد مشخصی از صفحات که طرح خاصی دارند ارائه می شوند. هنگامی که صفحه در یک مرورگر اجرا می شود. محتوا به معنای واقعی ثابت است و در پاسخ به اقدامات کاربر تغییر نمی کند. یک وب سایت ثابت معمولاً با HTML و CSS در ویرایشگرهای متنی ساده مانند Notepad ایجاد می شود.

اگر به وب سایتی کوچکتر از سه صفحه نیاز دارید، انتخاب یک وب سایت ثابت یک انتخاب مناسب است. ساخت آن به اندازه وب سایت های پویا زمان و تلاش زیادی نمی برد. اگر صفحات وب سایت شما باید متفاوت باشد، کد HTML به راحتی می تواند در هر یک از این صفحات مجزا باشد.

حتی اگر وب سایت همان مورد را بدون جزئیات ناوبری پیچیده نمایش دهد، وب سایت های ثابت نیازی به نوشتن متن پیچیده ندارند. در واقع، شما می توانید از عناصر و فیلم های مختلف استفاده کنید. یک وب سایت HTML می تواند زیبا به نظر برسد، اما کد منبع صفحه تغییر نخواهد کرد. مهم نیست کاربر چه اقداماتی را انجام می دهد.

وب سایت پویا چیست؟

در مقایسه با وب سایت های ثابت، وب سایت پویا عملکرد بیشتری دارد. این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا با اطلاعات لیست شده در صفحه ارتباط برقرار کنند. البته، این مستلزم استفاده از مواردی غیر از کد HTML است.

وب سایت های ثابت فقط از کد HTML و CSS سمت مشتری استفاده می کنند. در حالی که وب سایت های پویا به زبان های نوشتاری سمت کلاینت و سمت سرور مانند JavaScript، PHP یا ASP متکی هستند. وقتی کاربر به یک وب سایت پویا دسترسی پیدا می کند، می توان سایت را از طریق کدی که در مرورگر و یا در سرور اجرا می شود تغییر داد. نتیجه نهایی همان است که در یک وب سایت ثابت وجود دارد. یک صفحه HTML که در مرورگر وب نمایش داده می شود.

برای تولید محتوای پویا، چنین وب سایت هایی از ترکیبی از برنامه نویسی سمت سرور و سمت مشتری استفاده می کنند. اسکریپت نویسی سمت مشتری به کدی گفته می شود که توسط مرورگر اجرا می شود. اسکریپت نویسی سمت سرور به کدی گفته می شود که توسط سرور اجرا می شود.

تفاوت وب سایت ثابت و وب سایت پویا

معنی

کلمه ثابت به چیزی گفته می شود که به هیچ وجه حرکت یا تغییر نکند. این برای درک اینکه یک صفحه ثابت چیست، کافی است. هیچ عنصری در این صفحه هنگام دسترسی به آن تغییر نمی کند. وب سایت های ثابت صفحاتی اساسی هستند که برای ایجاد آنها به کد و عناصر طراحی ساده احتیاج دارند. “Static” همچنین به وب سایت از نظر تعداد صفحه ثابت می شود. تعداد مشخصی از صفحات دقیقاً به همان روش طراحی و ذخیره سازی تحویل داده می شوند.

برعکس، کلمه پویا به عناصری اشاره دارد که به طور مداوم در حال تغییر، تعامل و عملکرد هستند. وب سایت های پویا به جای اینکه صرفاً اطلاعاتی باشند، جنبه هایی را شامل می شوند که با تعامل و عملکرد مشخص می شوند. آنها از نظر ساختمان و طراحی پیچیده ترند و از تنوع بالاتری نیز برخوردار هستند.

فنی بودن

هنگام بحث در مورد وب سایت های ثابت و پویا از نظر فنی، تفاوت بین دو نوع وب سایت حتی بیشتر مشخص می شود. از آنجا که وب سایت های ثابت فقط حاوی محتوای ثابت هستند، ساخت آنها به راحتی در HTML ساده انجام می شود. تنها راهی که کاربر می تواند با یک صفحه ثابت ارتباط برقرار کند کلیک کردن بر روی لینک ها و پر کردن فرم ها (مانند فرم تماس) است.

وب سایت های پویا در نهایت بر اساس HTML و CSS نیز ساخته شده اند. اما برای عملکردی بودن آنها اسکریپت نویسی سمت سرور مورد نیاز است. از کدگذاری HTML برای ایجاد عناصر اساسی طراحی استفاده می شود. در حالی که زبانهای سمت سرور برای مدیریت رویدادها و کنترل اقدامات در صفحه پویا استفاده میشوند.

رتبه بندی یک وب سایت ثابت در مقایسه با پویا آسان تر است. همچنین وب سایت های پویا همیشه زمان بارگیری زیادی دارند و URL باید کاربر پسند باشد. در غیر این صورت در رتبه بندی مشکلات عمده ای به وجود می آورد.

برنامه نویسی

برای ایجاد یک وب سایت ثابت، کاربر نیازی به استفاده از برنامه های نرم افزاری پیچیده ندارد. برخی دانش در HTML و CSS به همراه Notepad برای ساخت یک وب سایت ساده ثابت کافی است. صفحات ثابت شامل عناصری مانند متن و عناصر رسانه ای هستند. آنها به اندازه یک وب سایت پویا فنی و کارآمد نیستند. کاربران هر بار که به وب سایت مراجعه می کنند طراحی و محتوای یکسانی را مشاهده می کنند. مگر اینکه کد منبع را به صورت دستی تغییر دهید.

یک وب سایت پویا بر اساس اقداماتی که کاربران در صفحه انجام می دهند، محتوا را تولید و نمایش می دهد. تنظیمات برگزیده کاربر آنچه را که به آنها نمایش داده می شود تغییر می دهد. این پروسه می تواند یک فرایند پیچیده و مبتنی بر پیچیدگی وب سایت باشد. برای ساخت وب سایت های پویا، همراه با مهارت های فنی قوی در برنامه نویسی زبان سمت سرور، یک ویرایشگر ویژه مانند IDE (محیط توسعه یکپارچه) لازم است.

وب سایت ثابت و وب سایت پویا: کدام یک را باید انتخاب کنید؟

اگر قبلاً وب سایتی دارید، با مشاهده تعاملی بودن صفحه یا اینکه فقط حاوی محتوایی است که قرار است خوانده شود یا چاپ شود، می توانید ثابت یا پویا بودن آن را تشخیص دهید. اگر می خواهید یک وب سایت بسازید، باید بر اساس هدف سایت و منابع موجودی که در اختیار دارید، انتخاب خود را انجام دهید.

اکثر افراد وب سایت های پویا را ترجیح می دهند زیرا نگهداری آنها در طولانی مدت راحت تر است. آنها مدیریت داده های کارآمد را تشویق می کنند و شما می توانید در آینده با قابلیت های اضافی آنها را گسترش دهید. اگر می خواهید وب سایت پیچیده و بسیار کاربردی باشد، یک وب سایت پویا باید گزینه اصلی شما باشد. نکته منفی این است که ساخت آنها بیشتر طول می کشد و هزینه های اولیه بیشتر است. با این حال، سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس به شما این امکان را می دهند که وب سایت پویای خود را بدون دردسر زیادی راه اندازی کنید.

سایت های ثابت برای کسانی است که می خواهند وب سایت هایی کاملاً آگاهانه مانند سایت بروشور یک شرکت ایجاد کنند،مناسب است. صفحات وب تغییر نمی کنند زیرا کاربر نمی تواند انتخاب کند. مطالب فقط خواندنی و غیر تعاملی است. با وجود این، وب سایت های ثابت هنوز هم می توانند عالی به نظر برسند و به طور موثر هدف خود را از آگاه سازی کاربران برآورده کنند.

در انتها

به طور خلاصه، تصمیمی که می گیرید باید براساس آنچه از وب سایت خود می خواهید باشد. وب سایت های پویا امکانات بیشتری را ارائه می دهند اما از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند. در حالی که ایجاد وب سایت های ثابت بسیار ساده هستند اما محدودتر هستند. با توجه به آنچه از سایت انتظار دارید، انتخاب خود را عاقلانه انجام دهید. در این راستا مشاوران ما در تیم نت دیس میتوانند به شما در انتخاب راهکار مناسب به طور رایگان به شما مشاوره دهند و موارد مورد نیاز را به شما اطلاع دهند.

مقالات بیشتر

10 اشتباه رایج در طراحی سایت

10 اشتباه رایج در طراحی سایت

10 اشتباه رایج در طراحی سایت که اکثرا طراحان مبتدی مرتکب میشوند اما بسیاری از حرفه ای ها نیز این موارد را از یاد میبرند و یا اهمیتی نمیدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.