وب اپلیکیشن چیست؟ چگونه کار میکند و مزایای آن چیست؟

وب اپلیکیشن، برنامه ای است که برای انجام عملکرد خاصی از مرورگر وب استفاده می کند. به آن یک برنامه تحت وب نیز می گویند. وب اپلیکیشن ها در بسیاری از وب سایت ها وجود دارند. یک مثال ساده فرم تماس با ما در یک وب سایت است.

وب اپلیکیشن یک برنامه سرویس گیرنده سمت مشتری است. این به این معنی است که یک سرویس گیرنده و یک سمت سرور دارد. اصطلاح “مشتری” در اینجا به برنامه ای اطلاق می شود که فرد برای اجرای برنامه استفاده می کند. این بخشی از محیط سرویس دهنده سرور است، جایی که بسیاری از رایانه ها اطلاعات را به اشتراک می گذارند. به عنوان مثال، در مورد یک پایگاه داده، سمت مشتری، برنامه ای است که کاربر از طریق آن داده وارد می کند. سرور برنامه ای است که اطلاعات را ذخیره می کند.

وب اپلیکیشن چیست؟ چگونه کار میکند و مزایای آن چیست؟

چرا وب اپلیکیشن؟

به لطف برنامه های وب، کاربران می توانند با استفاده از سبد خرید یا سیستم های مدیریت محتوا با تجارت ارتباط برقرار کنند.

برنامه های وب به دلایل مختلفی قابل توسعه و استفاده توسط شرکت ها یا افراد دیگر هستند. افراد برای سهولت در برقراری ارتباط یا خرید چیزهای آنلاین به آن نیاز دارند. همچنین، کارمندان می توانند در پروژه ها همکاری کنند و روی اسناد مشترک با برنامه های وب کار کنند. آنها می توانند گزارش ها و پرونده ها را ایجاد کرده و اطلاعات را از هر کجا و با هر دستگاهی به اشتراک بگذارند.

برنامه های وب از زمان اختراع خود تکامل یافته اند. یکی از اولین برنامه ها، Perl، زبان محبوب اسکریپت نویسی سمت سرور، در سال 1987 ایجاد شد. این قبل از این بود که اینترنت واقعاً در خارج از محافل علمی و فناوری محبوب شود. اولین برنامه های وب نسبتاً ساده بودند و در اواخر دهه 90 پیچیده تر شدند. امروز، آنها بخشی از زندگی روزمره میلیون ها انسان هستند.

مزایا

وب اپلیکیشن ها مزایای بسیاری دارند، از جمله:

 • نیازی به نصب آن بر روی هارد دیسک نیست، بنابراین باعث محدودیت فضا نمی شود.
 • به پشتیبانی و نگهداری کمتر و نیاز فنی کمتری به رایانه کاربر نیاز دارد.
 • یک برنامه وب هزینه های کاربر نهایی و تجارت را کاهش می دهد.
 • برنامه های وب همیشه به روز هستند زیرا به روزرسانی ها به طور متمرکز اعمال می شوند.
 • همه کاربران می توانند به همان نسخه دسترسی داشته باشند بنابراین مشکلات سازگاری را برطرف می کند.
 • با مرورگر وب می توانید در هر مکانی به برنامه های وب دسترسی پیدا کنید.
 • تا زمانی که مرورگر سازگار باشد، برنامه های وب بدون توجه به سیستم عامل یا دستگاه می توانند روی هر نوع سیستم عامل اجرا شوند.
 • برنامه های وب، دزدی دریایی نرم افزار را در برنامه های تحت وب مبتنی بر اشتراک کاهش می دهند.

چند نمونه از وب اپلیکیشن ها

نمونه هایی از این نوع اپلیکیشن ها شامل پست الکترونیکی و پردازنده های کلمه است. ویرایش ویدئو و عکس، تبدیل فایل و اسکن فایل نیز از این نوع برنامه ها هستند. برنامه های ایمیل معروف مانند یاهو و جیمیل وجود دارد و سرویس های پیام رسانی فوری نیز وب اپلیکیشن هستند.

وب اپلیکیشن ها به اعضای تیم اجازه می دهد تا روی یک سند با هم کار کنند. شامل Google Docs ، Google Slides ، Google Sheets و فضای ذخیره سازی ابری. اشتراک آنلاین تقویم ها نیز یک وب اپلیکیشن است.

نمونه ای از این تکامل ، برنامه Dropbox یا برنامه فیس بوک است که می توانید آن را بارگیری کرده و در تلفن یا رایانه خود استفاده کنید.

وب اپلیکیشن، برنامه های بومی و برنامه های ترکیبی

وب اپلیکیشن ها با برنامه های بومی متفاوت هستند. برنامه های بومی برنامه هایی هستند که برای یک سیستم عامل خاص یا دستگاه خاص تولید شده اند. آنها نیاز به نصب بر روی آن دستگاه دارند. برخی از برنامه ها این دو ویژگی را با هم ترکیب می کنند. متخصصان فناوری اطلاعات آنها را برنامه های ترکیبی می نامند. برنامه های ترکیبی مانند وب اپلیکیشن کار می کنند. اما شما آنها را مانند برنامه بومی در دستگاه خود نصب می کنید. برنامه های ترکیبی همچنین می توانند از منابع مختص دستگاه برای منافع خود استفاده کنند. برنامه های بومی گاهی اوقات می توانند بدون اتصال به اینترنت کار کنند. وب اپلیکیشن ها و برنامه های ترکیبی نمی توانند.

چگونه کار میکنند؟

تمام آنچه برای دسترسی به یک وب اپلیکیشن نیاز دارید اتصال به اینترنت است. شما برای اتصال به برنامه خود از یک مرورگر وب مانندSafari ، Mozilla Firefox یا Google Chrome استفاده می کنید. سه عنصر وجود دارد که وب اپلیکیشن به آنها نیاز دارد: یک وب سرور برای رسیدگی به درخواست های مشتری، یک سرور برنامه برای اجرای کارهای درخواستی و یک پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات.

برنامه نویسان وب اپلیکیشن ها را به دو نوع زبان کدگذاری می کنند. یک وب اپلیکیشن به طور کلی از ترکیبی از اسکریپت سمت سرور و اسکریپت سمت کلاینت برای عملکرد استفاده می کند. اسکریپت سمت سرور با ذخیره و بازیابی اطلاعات سروکار دارد و به زبانهایی مانند پایتون یا جاوا نیاز دارد. برنامه نویسان برای ایجاد اسکریپت هایی که وب اپلیکیشن از آنها استفاده می کند در سمت سرور برنامه ریزی می کنند. اسکریپت سمت مشتری به زبانهایی مانند JavaScript ، Cascading Style Sheets (CSS) و HTML5 نیاز دارد. این زبانها برای اجرای برنامه به مرورگر متکی هستند. آنها زبانهایی هستند که از مرورگر پشتیبانی می کنند.

اکثر وب اپلیکیشن ها چرخه توسعه کوتاهی دارند و می توانند توسط تیم های کوچک ایجاد شوند. برخی از برنامه ها به پردازش سمت سرور نیاز دارند. آنها “پویا” نامیده می شوند. برخی از آنها در سمت سرور نیازی به پردازش ندارند و ایستا هستند.

خلاصه نحوه کار

 1. کاربر از طریق رابط کاربری برنامه، درخواست خود را از طریق اینترنت به وب سرور ایجاد می کند.
 2. وب سرور این درخواست را به سرور برنامه وب ارسال می کند.
 3. سرور برنامه وب وظیفه درخواستی را اجرا می کند، سپس نتایج داده های مورد نیاز را تولید می کند.
 4. سرور برنامه وب این نتایج را به وب سرور (اطلاعات درخواستی یا داده های پردازش شده) ارسال می کند.
 5. وب سرور اطلاعات درخواستی را به مشتری منتقل می کند (رایانه، دستگاه همراه یا دسک تاپ).
 6. اطلاعات درخواستی در صفحه نمایش کاربر ظاهر می شود.

مقالات بیشتر

وب سایت ثابت یا وب سایت پویا؟ طراحی سایت به کدام روش برای شما مناسب تر است؟

وب سایت ثابت یا وب سایت پویا؟

با مطالعه کامل این مقاله، می توانید تفاوت بین وب سایت ثابت، وب سایت پویا و اینکه طراحی سایت به کدام روش برای شما مناسب تر است پی ببرید.

عناصر اصلی در طراحی سایت حرفه‌ای

عناصر اصلی طراحی سایت حرفه ای

ظاهر خوب و مناسب با سلیقه کاربران و بازدیدکنندگان بسیار مهم است. تجربه نشان داده کاربران همیشه از وجود خلاقیت در طراحی وب سایت استقبال میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.