طراحی رابط کاربری سایت و تایپوگرافی

در طراحی سایت میتوان گفت تایپوگرافی اصلی ترین مولفه در دیزاین، رابط کاربری محسوب میشود. تایپوگرافی مجموعه ای از تکنیک ها و فن طراح سایت در جهت خواناسازی و زیبایی هرچه بیشتر متون و محتوای سایت میباشد. زیبایی و جذابیت نوشته های بک وب سایت میتواند بازدیدکننده را به خواندن متون و نوشته ها تشویق کند. در ضمن باعث میشود که از نظر بازدیدکننده، مطالب بسیار خوانا و زیبا بنظر برسند.

طراحی سایت و رابط کاربری

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی در اصل مربوط به ظاهر نوشته هاست. این نوشته میتواند در وب سایت، روزنامه، مجله، کتاب، اپلیکیشن و هرجای دیگری باشد. امروزه کاربرد تایپوگرافی بسیار گسترده است و هرکسی بنا به خلاقیت خود از این هنر استفاده میکند. اما یکی از اصلی ترین کاربردهای آن در طراحی وب سایت است. تایپوگرافی تکنیک های بسیاری دارد که در زیر به تعدادی از اصلی ترین آنها اشاره میکنیم:

  • تایپ فیس (TypeFace)
  • سریف و سنس سریف (Serif / Sans Serif)
  • فاصله ها
  • جهات
  • کنتراست (تضاد)
  • رنگ ها

در ادامه به بررسی این موارد و کاربرد آنها در وب سایت میپردازیم.

- تایپ فیس (TypeFace) :

تایپ فیس مجموعه ای از یک یا چند فونت است که ظاهر حروف و اعداد مورد استفاده را تعیین میکند. تعیین نوع فونت استفاده شده در متون وبسایت نیز در این دسته قرار دارد به طوری که حتی میتوان گفت مهمترین اصل تایپوگرافی به شمار میرود. بسیاری از کارشناسان و متخصصین سئو نیز این مسئله را یاد آور میشوند. همینطور الگوریتم های موتورهای جستجو نیز این موارد را در جهت رتبه بندی سئو در نظر میگیرند.

به دلیل اهمیت بسیار زیاد این مسئله در بستر طراحی رابط کاربری سایت، امروزه تعداد بیشماری فونت با تایپ فیس متنوع عرضه شده. با استفاده از فونت های متنوع میتوان به ظاهر متون زیبایی و خوانایی منحصر به فرد بخشید.

- سریف و سنس سریف (Serif / Sans Serif) :

نوع قلم در تایپوگرافی به دو دسته اصلی تقسیم میشود:

  • سریف (حروفی با کشیدگی در انتهای آنها)
  • سنس سریف (حروف بدون کشیدگی)

 

هیچ قانونی برای نحوه استفاده از این دو نوع قلم وجود ندارد. البته میتوان با نگاهی اجمالی به متون مختلف که به طور گسترده منتشر شده اند، متوجه شد بیشترین استفاده ا هرکدام در چه زمینه ای است. اما این موضوع کاملا سلیقه ای و هنر طراح است و هیچ قاعده ای برای آن وجود ندارد.

- فاصله ها :

یکی از موارد مهم در تایپوگرافی در نظر گرفتن فاصله هاست. فواصل میان کلمات و حتی حروف اهمیت زیادی در ظاهر و زیبایی نوشته دارند. 

- جهات :

بسته به چپ نویس بودن متون مانند زبان های انگلیسی و اروپایی و یا راست نویس بودن متون مانند زبان فارسی و زبان های حوزه خاورمیانه باید نسبت به جهت نوشته ها توجه کرد. نه تنها میتوان متون را از چپ به راست و بالعکس نوشت بلکه میتوان عبارات مهم مانند تیترها و جملات کوتاه را وسط نویس کرد تا به زیبایی نوشته ها افزود.

- کنتراست (تضاد) :

زیباترین بخش تایپوگرافی، ایجاد تضاد بین فونت و پیش زمینه است. این تضاد انواع مختلفی دارد که میتواند شامل تضاد در رنگ، شفافیت و اندازه باشد. استفاده از تکنیک تضاد یا کنتراست، در صورت به جا بودن میتواند جذابیت بصری وب سایت را دوچندان کند. از این تکنیک نیز میتوان در سایت های آموزشی، خبری، خدماتی و فروشگاهی به صورت حرفه ای استفاده کرد.

- رنگ ها :

آخرین مورد حائز اهمیت در تایپوگرافی طراحی رابط کاربری سایت، استفاده درست و به جا از رنگ هاست. استفاده درست از رنگ ها برای المان های مختلف مانند تیترها و لینکها در یک صفحه باعث افزایش جذابیت و سوق دادن چشم کاربر به سمتی که ما میخواهیم میشود. البته در استفاده از رنگها نباید افراط کرد زیرا تنوع زیاد زنگ های مختلف در یک صفحه باعث خسته شدن چشم کاربر میشود.

بهتر است در طراحی یک صفحه از 2 الی 4 رنگ مختلف با کنتراست مناسب استفاده کرد.

رعایت موارد مرتبط با تایپوگرافی در رابط کاربری نه تنها به جذابیت و کاربرپسند بودن طرح کمک میکند بلکه در مواردی میتواند بر روی بهبود سئو و نتیجه جستجو نیز کمک شایانی کند. یکی از اصلی ترین فاکتورهای طراحی حرفه ای وب سایت انتخاب مناسب فونت، اندازه فونت و رنگبندی است که در مواردی طرحان در این زمینه غفلت میکنند و یا اهمیتی بدان نمیدهند.

عناصر اصلی در طراحی سایت حرفه‌ای

عناصر اصلی طراحی سایت حرفه ای

ظاهر خوب و مناسب با سلیقه کاربران و بازدیدکنندگان بسیار مهم است. تجربه نشان داده کاربران همیشه از وجود خلاقیت در طراحی وب سایت استقبال میکنند.

بهترین فریم ورک های توسعه و طراحی سایت

بهترین فریم ورک های توسعه و طراحی سایت

فریم ورک ها به یک بخش اساسی در توسعه وب تبدیل شده اند، زیرا استانداردهای برنامه های وب همیشه در حال افزایش است، بدین منظور پیچیدگی فناوری مورد نیاز نیز افزایش می یابد.

رنگ در طراحی سایت

اهمیت رنگ در طراحی سایت

انتخاب پالت رنگ در طراحی سایت یا یک آرم می تواند یک کار گیج کننده و وقت گیر باشد، مگر اینکه دانش درستی از رنگ داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *