صفحات موبایل تسریع شده در مقابل طراحی واکنش گرا

وب سایت های صفحات موبایل تسریع شده و واکنش گرا بسیار متفاوت هستند، اما این بدان معنا نیست که امکان انتخاب بین آنها یا حتی استفاده از هر دو به طور همزمان وجود ندارد. صفحات موبایل تسریع شده نه تنها سریعتر است بلکه می تواند دید بیشتری در نتایج جستجو ایجاد کند.

این صفحات اگر به درستی پیاده سازی شده باشند، حتی می تواند جایگزین سایت ریسپانسیو در طراحی وب سایت شما شود.

صفحات موبایل تسریع شده در مقابل طراحی واکنش گرا در طراحی سایت

صفحات موبایل تسریع شده چیست؟

صفحه موبایل تسریع شده دارای یک صفحه وب بسیار بهینه است که از استانداردهای دقیق برنامه نویسی پیروی می کند تا عملکرد را در اتصالات کند موبایل در اولویت قرار دهد.

در زیر یک خلاصه بسیار کوتاه است:

صفحات موبایل تسریع شده HTML

الگوی صفحه موبایل تسریع شده شما HTML استاندارد با برخی از ویژگی های سفارشی صفحات موبایل تسریع شده است. برخی از برچسب های استاندارد HTML با برچسب های مخصوص این صفحات جایگزین می شوند. همچنین باید از CSS درون خطی با حداکثر 50 کیلوبایت استفاده کنید.

صفحات موبایل تسریع شده JS

این صفحات از کتابخانه JS اختصاصی خود استفاده می کنند، که از بهترین شیوه برای اطمینان از رندر سریع صفحه استفاده می کند. یکی از ویژگیهای مهم این است که همه منابع شخص ثالث به صورت غیر همزمان بارگیری می شوند تا مانع بارگیری مابقی صفحه در حین بارگذاری آن منبع نشوند. در این حالت جاوا اسکریپت سفارشی شده ممنوع است.

صفحات ذخیره شده صفحات موبایل تسریع شده

در مواردی که استانداردهای کدگذاری در این صفحات به درستی پیاده سازی شده اند، Google یک کپی از صفحه موبایل تسریع شده را گرفته و در چندین مکان در سراسر جهان ذخیره می کند. این بدان معناست که صفحه به طور فوق العاده ای برای همه کاربران، صرف نظر از جایی که در آن قرار دارند، سریع ارائه می شود.

علاوه بر مزایای مربوط به سرعت، می توانید از طریق Carousel جدید، نمایش بهتری در Google پیدا کنید.

به عنوان مثال، برای سایتهای مبتنی بر اخبار، ویژگیهای خاصی مانند برچسب “زنده” و نمایش داستانهای اصلی در اینگونه صفحات را شامل میشود.

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی وب سایت واکنش گرا جایی است که صفحه وب شما به طور خودکار به اندازه صفحه نمایش تغییر اندازه می دهد. این امر بدون توجه به دستگاهی که شما آن را مشاهده می کنید، یک تجربه کاربری عالی ایجاد می کند و نیازی به یک سایت جداگانه تلفن همراه ندارد.

به جای طراحی واکنش گرا، می توانید نسخه موبایل سایت خود را جداگانه داشته باشید. در مارس 2019، جان مولر گوگل توصیه کرد که با نمایه سازی اول تلفن همراه، طراحی وب پاسخگو توصیه شود.

صفحات موبایل تسریع شده گوگل در برابر طراحی پاسخگو

کل بحث طراحی صفحات موبایل تسریع شده در مقابل طراحی پاسخگو ابتدا با نظر گوگل در اجلاس SEJ شروع شد و در توییتر مطرح شد.

در آوریل 2016، در اجلاس SEJ، چند ماه پس از راه اندازی رسمی این تکنولوژی، از Maile Ohye گوگل پرسیده شد که آیا مدیران وب سایت ها باید وب سایت های Mobile و Responsive خود را با صفحات موبایل تسریع شده جایگزین کنند؟

اوهای این رویکرد را رد کرد. او گفت که نباید وب سایت تلفن همراه خود را با این صفحات جایگزین کنید.
کل این گفتگو در نوامبر 2016 پس از اعلام نمایه سازی اول تلفن همراه توسط Google دوباره آغاز شد.

اگر از این صفحات به عنوان نسخه اصلی تلفن همراه خود استفاده می کنید، باید آنها را فقط به عنوان یک نسخه موبایل تلقی کنید.
یکی دیگر از مدیران گوگل در ادامه اظهار داشت که “AMP جایگزینی برای وب سایت دوستدار تلفن همراه نیست.”

یکی دیگر از مدیران گوگل به این ادعا پاسخ داد که او در اشتباه است. اگر تمام محتوای شما با محدودیت های تعیین شده توسط این تکنولوژی مطابقت داشته باشد، گزینه بدی نیست. جان مولر، تحلیلگر روند مدیران وب در گوگل، سپس تأیید کرد که این امکان وجود دارد و این ویزگی در یستر یک چارچوب با سرعت بالا است.

الان موقعیتش چیه؟

موقعیت در سال 2021 به طور قابل ملاحظه ای از همان بحث های اولیه بالغ شده است.

AMP را می توان برای تلفن همراه، دسکتاپ یا به عنوان یک سایت واکنش گرا استفاده کرد.

بسیاری از وب سایت ها به دلیل محدودیت در برنامه نویسی از این ویژگی برای نسخه دسکتاپ خود استفاده نمی کنند. مدیران وب مجبور می شوند نسخه کاملاً سفارشی دیگری از سایت خود را برای صفحات موبایل تسریع شده ایجاد کنند که هزینه و زمان زیادی را صرف می کند.

به احتمال زیاد، مدیران وب سایت از یک افزونه خارجی برای ایجاد نسخه اصلی و کم حجم شده سایت خود استفاده خواهند کرد. افزونه های اولیه بسیار اساسی بودند و مدیران وب میزان استفاده از آنها را پایین می دیدند. این امر باعث شد بسیاری این تکنولوژی را کنار بگذارند.

ساده تر از همیشه این است که سایت صفحات موبایل تسریع شده و واکنشگرای خود را یکسان کنید

یک توسعه دهنده خوب، با توجه به زمان و بودجه، به چارچوب بزرگ تکیه نمی کند. بلکه وب سایت خود را از ابتدا کد می کند. به عنوان مثال، چارچوب Bootstrap به دلیل استفاده از برچسب های متعدد !important، سازگار نیست.

پیشرفت در CSS، با CSS Grid، انجام این کار را در سال گذشته بسیار آسان کرده است. با این کار می توانید از کد سایت ریسپانسیو مجددا استفاده کنید.

با تغییرات بسیار اندک، می توانید یک سایت تسریع شده داشته باشید که با نسخه اصلی یکسان به نظر برسد. این شامل پاسخگو بودن نسخه صفحات شما نیز می شود.

صفحات موبایل تسریع شده حتی یک جایگزین معتبر برای یک سایت واکنش گرا است

اگر نمی خواهید دو نسخه متفاوت ایجاد کنید، می توانید یک سایت تسریع شده‌ی پاسخگو ایجاد کنید. یک مثال از این مورد، خود سایت مستندسازی AMP است.

مقالات بیشتر

طراحی تجربه کاربر در طراحی سایت

اهمیت طراحی تجربه کاربر

طراحی تجربه کاربر مجموعه اقداماتی است که منجر به ایجاد احساس مطلوب هنگام تعامل فرد با سیستم، خدمات و یا محصول مورد نظر میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *