طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

رابط کاربری اپلیکیشن به دلیل تعامل مستقیم با کاربر اهمیت ویژه ای دارد. طراحی رابط کاربری اپلیکیشن باید به گونه ای باشد که در عین سادگی و راحتی همه امکانات اپلیکیشن را برای کاربر در دسترس بگذارد. لذا در طراحی اپلیکیشن و رابط کاربری آن باید به نکاتی مهمی توجه کرد. در این مطلب قصد داریم مراحل مربوط به طراحی رابط کاربری اپلیکیشن را بررسی کنیم.

طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

تحلیل اولیه

اولین قدم در راستای طراحی اپلیکیشن مشخص کردن و آگاهی از هدف آن و این که چه نیازی از جامعه را قرار است برطرف کند، است که بسیار مهم هم میباشد. از کارهایی که میتوان در این مرحله برای بهبود اپلیکیشن خروجی انجام داد تحقیق در مورد اپلیکیشن هایی که عملکرد مشابه دارند. با بررسی آنها میتوان نکات مثبت و منفی آنها را شناخت، مواردی که کمبود دارند، پی برد. با استفاده از نکات مثبت و بکارگیری کمبود آنها در جهت برآورده کردن نیاز کاربر، میتوان به شناخت کافی از آنچه قرار است بعنوان خروجی طراحی اپلیکیشن باشد، رسید.

طراحی نمودار تعاملات اپلیکیشن

نموداری که تعاملات اپلیکیشن موبایل را نشان میدهد شامل همه قسمت های سیستم و تعامل و ارتباط آنها با یکدیگر است. این نمودار تحت عنوان نقشه طراحی اپلیکیشن نیز شناخته میشود. با انجام اینکار میتوان دید مناسبی از همه بخش های سیستم و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر داشت. پس از آن بایستی wireframe هر قسمت طراحی شود و قسمت هایی که مرتبط هستد را به هم متصل کرد.

مدلسازی

مدلسازی اپلیکیشن باید بصورت ساده و بدون پیچیدگی های گرافیکی ساخته شود. تا به راحتی بتوان چیدمان های متفاوتی از آنها را در طراحی صفحات داشت. تا حد امکان این مرحله باید بدون ویژگی های گرافیکی باشد حتی از رنگ هم نباید استفاده کرد. بنابراین فقط المان های اصلی اپلیکیشن مورد استفاده قرار میگیرند.

استاندارد سازی المان ها

این مرحله از طراحی اپلیکیشن بایستی شامل لیستی از المان هایی که در مدلسازی آمده، باشد. این عناصر و المان ها میتوانند عناصری از جمله آیکون، دکمه، عکس، منو، پیام ها، پنجره pop up و … باشد. همه این المان ها باید تاجایی که ممکن است استاندارد شوند تا برای هر عملکرد و هدفی فقط یک نوع عنصر داشته باشیم.

نمونه اولیه طراحی اپلیکیشن

این مرحله طراحی اپلیکیشن نمونه ای را ارائه میدهیم که بخش های مختلف با رنگ و انیمیشن ها مشخص شده اند. با انجام این مرحله برای کاربران تستی میتوان میزان راحتی و ارتباط برقرار کردن آنها با اپلیکیشن را متوجه شد و همینطور کم و کاستی آن.

طرح نهایی رابط کاربری اپلیکیشن

طرح نهایی اپلیکیشن با مشخص شدن همه بخش ها و عناصر در یک فایل psd ارائه میشود. این فایل پس از گذراندن تمامی مراحل گفته شده و جلساتی میان شرکت سازنده و کارفرما به نتیجه گیری رسیده. خروجی این مرحله رابط کاربری نهایی است که جایگاه هر المان، رنگ ها و … مشخص است.

فولدر بندی

در آخر هریک از المان ها شامل عکس ها و آیکون ها بطور جداگانه و با فرمت مشخص در فولدرهای مشخص قرار گیرند. این موارد به همراه طرح نهایی رابط کاربری، نقشه تعاملات اپلیکیشن به تیم توسعه و طراحی اپلیکیشن داده میشود. تا با استفاده از آنها بتوانند پیاده سازی اپلیکیشن را شروع کنند.

شرکت نرم افزاری نت دیس با سابقه درخشان و نمونه کارهای موفق توانسته تمامی نکات ضروری در موفقیت اپلیکیشن ها و وبسایت ها را رعایت کند و بهترین شرکت طراحی اپلیکیشن در میان شرکت های موجود باشد. تخصص و تلاش ما در طراحی اپلیکیشن های کارآمد و راهنمایی کارفرما در جهت موفقیت در فضای بازار مجازی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

مقالات بیشتر

15 ترند طراحی اپلیکیشن

10 ترند طراحی اپلیکیشن سال 2021

10 ترند طراحی اپلیکیشن موبایل سال 2021 امروزه دنیای ما یک حوزه دیجیتال است. ارتباط با دوستان فراتر از مرزها دیگر کاری خسته کننده نیست.

اپلیکیشن موبایل خراب

چرا اپلیکیشن موبایل خراب میشود؟

چرا اپلیکیشن موبایل خراب میشود؟ علی رغم تأیید توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل که اپلیکیشن های توسعه یافته توسط آنها سازگاری بیشتری ایجاد میکنند، اپلیکیشن

7 نکته طراحی اپلیکیشن

7 نکته طراحی اپلیکیشن

7 نکته مهم در طراحی اپلیکیشن موبایل در طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل در کنار رعایت اصول و چهارچوب برنامه نویسی، اصولی نیز وجود دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.